Zhoršení křečových žil v těhotenství

Varicose,Veins,In,Pregnant,Women.,Woman,Sits,On,Bed,And

Křečové žíly představují onemocnění, se kterým se v České republice setká přibližně 25 % mužů a až 60 % žen. Četnější výskyt u žen může souviset s hormonálními změnami v přechodu a také v těhotenství.

Proč dochází k zhoršení stavu v těhotenství?

Pokud má žena predispozice k tvorbě varixů, tak se s největší pravděpodobností objeví v těhotenství, případně dojde k jejich zhoršení. V těhotenství se žilní komplikace neobjevují jen na dolních končetinách, ale mohou se projevit také na pohlavních orgánech či v konečníku ve formě hemoroidů.

Kromě obvyklých rizikových faktorů se přidávají:

  • Hormonální změny: rozšíření povrchových i hlubokých žil
  • Zvýšení objemu krve až o 20 %
  • Tlak dělohy ztěžuje návrat krve tlakem na žíly pánevního dna
  • Zadržování krve v dolní polovině těla

Jak si ulevit od akutních obtíží?

Křečové žíly na dolních končetinách se během těhotenství projevují bolestí, pocitem těžkých nohou, otoky, brněním a viditelnými fialovými žilkami.

Nejúčinnější pomocí jsou kompresní punčochy speciálně pro těhotné, na které přispívá pojišťovna. Je důležité punčochy nosit pravidelně a mít zvolenou správnou velikost a tlak.

Je možné také užívat podpůrné léky, tzv. venotonika. Mezi ně se řadí například Detralex, který zmírňuje otoky, bolesti a další příznaky.

Kdykoliv během dne se protáhněte nebo dejte končetiny na chvíli do zvýšené polohy. Podpoříte tím správné proudění krve.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

V době gravidity dochází žena na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi a měla by jej o výskytu křečových žil či hemoroidů informovat. Gynekolog posoudí závažnost problému a navrhne další postup, případně odešle ženu ke specialistovi.

Přestože jsou současné metody šetrné a mají nízkou míru rizika, v těhotenství se volí maximálně konzervativní postupy. Obecně se doporučuje zákroky provádět až po ukončení kojení, kdy dojde k ustálení hormonů, protože je šance na samovolné zmírnění obtíží.

V případě dotazů se neváhejte kdykoli obrátit na naše specialisty. Na naší klinice nabízíme i šetrné řešení složitých opakujících se varixů po předchozích operacích nebo opakovaných těhotenstvích.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá 8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek


    Ano

    Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card