Polypy v nose mohou být velkou komplikací

Nosní polypy

Spousta lidí se o polypech poprvé dozví až u lékaře, kam přijdou s vleklými obtížemi. Polypy jsou výrůstky na sliznici dýchacích cest a vedlejších nosních dutin, mohou vám přidat jako banální problém, ale můžou napáchat spoustu škod. Podívejte se, proč je řešit.

Příčiny vzniku polypů

Příčina vzniku polypů není zcela jasná. Nejčastěji se však objevují u pacientů s atopií nebo na podkladě alergického zánětu. Velmi často se vyskytují u pacientů s astma bronchiale, cystickou fibrózou nebo s nesnášenlivostí aspirinu, ibuprofenu či diclofenacu.

Protože medicína nezná přesnou příčinu vzniku, tak je těžké nemoci předcházet. Obecně se doporučuje důsledné přeléčení všech respiračních infekcí.
Snažte se udržovat sliznici dýchacích cest zdravou. Podpořit ji můžete například:

  • Výplachy konvičkou
  • Inhalací solných roztoků
  • Sprejem s mořskou vodou
  • Parní saunou s vonnými esencemi

Příznaky polypózy

Prvním příznakem nosních polypů je neprůchodnost nosu, což může být zaměňováno za alergii. Pacienti dýchají ústy a snaží se ulevit kapkami nebo antihistaminiky. Některé z nich mohou na přechodnou dobu zabrat.

Jak problém postupuje, tak se dostavuje bolest hlavy, tlak v obličeji a částečné nebo úplné vyřazení čichu. Někteří popisují i pocity paniky z nemožnosti se nadechnout, přestože mohou dýchat ústy.

Velkým problémem je vysušená sliznice, která neplní svou přirozenou ochrannou funkci a dochází k častým recidivám respiračních onemocnění.

Jak se polypy diagnostikují?

Polypy se diagnostikují velmi snadno. V první řadě se vás lékař doptá na anamnézu, kde jej samozřejmě zajímá, zda patříte do rizikové skupiny. Poté pokračujte vyšetření pohledem nosním zrcátkem (rinoskopem), případně optikou (rinoedoskopie).

Vyšetření lze rozšířit od RTG či CT zobrazovací metody, díky kterým lze posoudit rozsah postižení.

Léčba polypózy

U malých nálezů se sahá po konzervativní léčbě, která spočívá v podávání antihistaminik a lokální aplikaci kortikoidů do dutiny nosní. Lze podávat kortikoidy celkově, kdy se provádí takzvaná medikamentózní odstranění polypů.

U rozsáhlých polypů, které nereagují na konzervativní léčbu, se přistupuje k chirurgickému odstranění. Pokud máte komplikace a chcete se nechat vyšetřit, přijďte k nám na kliniku. Najdeme tu nejlepší možnou léčbu přímo pro vás.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card