Nepodceňujte následky plochých nohou

Ploché nohy

Ploché nohy jsou celoživotním problémem, který může stát za bolestmi kyčlí, zad nebo krční páteře. Že je to nesmysl? Ale kdepak. Ploché nohy nás ovlivňují daleko více, než si myslíte.

Příčiny plochých nohou

Za ploché nohy může předčasné přetěžování dětské nohy, která není dostatečně vyvinutá. Dříve bylo běžné odkládat dítě do chodítka, kde pasivně viselo a osvojilo si špatné pohybové stereotypy. Negativní dopady má i obouvání nechodících dětí. Noha ve vývinu potřebuje dostatek prostoru.

V dospělosti plochonoží vzniká propadnutím klenby z mnoha důvodů, např. při delším stání nebo nadměrnou námahou u obézních lidí. Může se objevit i v těhotenství.

Ploché nohy u dospělých

Mezi první příznaky plochých nohou patří unavené a nateklé nohy, např. z důvodu celodenního nošení uzavřených bot. Můžete pociťovat píchání a mravenčení.

Ženy by neměly nosit vysoké podpatky. Přílišný tlak na přední část chodidla a úzká špička může nohu zdeformovat a dostaví se bolesti.

Fyziologicky se noha dotýká země pouze plochou u špiček prstů, na vnější straně a na patě. Oslabením vazů a svalů poklesne i vnitřní strana chodidla a dochází ke zploštění nohy.

Diagnostikovat ploché nohy si můžete sami v koupelně nebo na písku. Stoupněte si doma v koupelně na mokrou podlahu a podívejte se na otisky svých chodidel.

Prevence plochých nohou

Se špatným vývojem v dětství bohužel neuděláte nic, můžete však předejít plochonoží u svých dětí. Než začnou samostatně chodit, tak jim neobouvejte pevné botičky a ani je neodkládejte do pasivních chodítek. Jako první obuv jsou vhodné takzvané barefoot boty, které neomezují nohu.

V dospělosti se snažte udržovat zdravou váhu a aktivní životní styl. Pokud pracujete ve stoje, tak si pořiďte alespoň boty s oporou klenby.

Ve volném čase se můžete naučit provádět cviky na protažení chodidel. Naučí vás je fyzioterapeut. Vhodnou prevencí je také bosá chůze po různorodém terénu (tráva, kamínky, převýšení), který nutí balancovat a posiluje vazy.

Léčba ploché nohy

Léčba plochých nohou je často zdlouhavá a některá poškození nejdou zcela odstranit. Důležitá je důsledná rehabilitace a správné provádění cviků.

Ploché nohy je třeba řešit komplexně, proto neváhejte navštívit ortopedické oddělení na naší klinice.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card