Syndrom karpálního tunelu a jeho řešení

VasMedic - karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je běžné onemocnění, kterým dle odhadů trpí až 35 tisíc Čechů. Způsobuje bolest, necitlivost, brnění, slabost ruky a zápěstí. Dochází k němu při zvýšeném tlaku v zápěstí na nerv zvaný nervus medianus (středový nerv). Co dělat, když se u vás objeví příznaky?

Rizikovou skupinou jsou ženy ve středním věku

Karpální tunel představuje úzký „kanál“ pro nerv v zápěstí. Umožňuje průchod daného nervu a šlach mezi rukou a předloktím. Třebaže je syndrom karpálního tunelu většinou zmiňován ve spojení s kancelářskými pracovníky a zaměstnanci v továrnách, mnoho lidí se syndromem karpálního tunelu nikdy nepracovalo v kanceláři nebo na montážní lince.

Syndromem karpálního tunelu může onemocnět kdokoli, třebaže před 20. rokem života jsou komplikace spíše neobvyklé. Pravděpodobnost se zvyšuje s věkem, přičemž nejvíce náchylnou skupinou jsou ženy ve středním věku, protože kanálek, ve kterém je nerv v ruce uložen, je u žen užší.

Co přispívá ke vzniku?

Pokud začínáte pociťovat první bolesti a necitlivost prstů ruky, je vhodné zaměřit se na faktory, které mohou ke vzniku syndromu karpálního tunelu přispět. Patří mezi ně:

 • Dlouhodobé opakované (repetitivní) pohyby zápěstím
 • Vibrace
 • Dědičnost
 • Těhotenství
 • Nerovnováha hormonů štítné žlázy
 • Cukrovka
 • Vyšší věk
 • Alkoholismus
 • Deformace ruky nebo zápěstí
 • Frakce a vykloubení zápěstí

Ne každá bolest ruky je nutně způsobena syndromem karpálního tunelu. Ztuhlost a otok může způsobit v zápěstí také artritida, Dupuytrenova a De Quervainova nemoc či skákavý prst. Vhodnou prevencí je udržování zápěstí v rovině při používání nástrojů, vyvarování se opakovanému ohýbání a přidat časté přestávky na odpočinek od opakujících se činností.

Jaké jsou příznaky syndromu karpálního tunelu?

Příznaky zpravidla začínají pomalu a mohou se objevit kdykoli. Mezi časné příznaky patří:

 • Necitlivost v průběhu noci
 • Brnění nebo bolest prstů (palce, ukazováčku a prostředníčku)
 • Snížený cit v konečcích prstů
 • Obtíže s používáním ruky při drobných úkonech
 • Neschopnost déle udržet drobné předměty

Se zhoršováním syndromu karpálního tunelu se příznaky stávají trvalejšími a zahrnují různé stavy až po neschopnost vykonávat úkoly vyžadující jemné pohyby.

Jak se diagnostikuje a léčí syndrom karpálního tunelu?

Lékař s vámi probere vaše příznaky, anamnézu a vyšetří vás. Následně dle závažnosti zvolí další postup. Syndrom karpálního tunelu lze léčit nechirurgicky i chirurgicky. Nechirurgická léčba se obvykle používá u méně závažných případů, zahrnuje především fyzioterapii a umožňuje pokračovat v každodenních činnostech bez přerušení. Chirurgická léčba pomáhá v závažnějších případech, nicméně dobrou zprávou je, že ke zmírnění příznaků dochází v takovém případě prakticky ihned.

Samotné používání ruky a zápěstí ke každodenním činnostem se postupně obnovuje pomocí specifických cvičebních programů. Provádět těžší činnosti s postiženou rukou nesmíte po dobu asi čtyř až šesti týdnů. Doba rekonvalescence se může lišit v závislosti na vašem věku, celkovém zdravotním stavu, závažnosti syndromu karpálního tunelu a na tom, jak dlouho jste měli příznaky.

Nevyhýbejte se řešení

Chirurgická léčba syndromu karpálního tunelu má velmi vysokou úspěšnost, a proto řešení zbytečně neodkládejte. Objednejte se na konzultaci v rámci neurologického oddělení na klinice VasMedic a vyřešte syndrom karpálního tunelu společně s našimi odborníky.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek


  Ano

  Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card