Máte vodu v koleni?

Vasmedic – voda v koleni

Voda v koleni je poměrně časté postižení kolenního kloubu. Postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Léčba není nijak komplikovaná a během chvilky máte koleno jako dřív.

Voda v koleni není voda

Laicky se tekutině v koleni říká voda, přestože ve skutečnosti o žádnou vodu nejde. Všechny klouby v těle produkují takzvanou synoviální tekutinu. Ta je v běžném množství nezbytná pro lubrikaci a snadné klouzání kloubních ploch.

Za normálních okolností se synoviální tekutina tvoří a vstřebává. Při patologickém fungování kloubu však nedochází ke vstřebávání a voda se v koleni začíná hromadit a utlačuje kloub i okolní tkáně.

Příčiny vody v koleni

Příčin nahromaděné synoviální tekutiny je mnoho. Mezi ty nejčastější patří nadměrná zátěž kloubu. Dále se setkáváme s vodou v koleni po úrazech či infekcích.

Nejčastějšími adepty jsou sportovci, kteří trpí častými úrazy kolen a své klouby nadměrně přetěžují. Stejně tak obézní osoby, kde klouby trpí nadměrnou vahou jedince. Voda v koleni se však nevyhýbá ani lidem bez jakýchkoliv predispozic rizikových faktorů.

Jaké má voda v koleni příznaky?

Že je s vaším kolenem něco v nepořádku, si všimnete na první pohled. Prvním varovným příznakem je samozřejmě bolest. V této fázi může být vody v koleni relativně málo a není vidět pouhým okem. Bolest přisuzujeme přetížení, špatnému došlapu nebo prostě jen špatnému dni.

Po několika dnech však bolest neustupuje a koleno začíná natékat. Okolní tkáň se zvětšuje a člověk si všimne, že nejde o přetížení nebo špatný došlap. Koleno je hůře ohebné a může být i ztuhlé.

V této fázi rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc. Můžete navštívit svého obvodního lékaře, který vám vystaví žádanku. Nebo se rovnou vydejte do ordinace ortopeda pro odbornou pomoc a rychlé řešení.

Jak se voda v koleni léčí?

Řešení je individuální a záleží na mnoha faktorech. Jedním z možných řešení je punkce, kdy lékař za přísně aseptických podmínek napíchne kolenní kloub a nechá přebytečnou tekutinu odtéct pryč. Zákrok přináší okamžitou úlevu od nepříjemných pocitů.

V případě podezření na zánět nasadí lékař antibiotika a nařídí klidový režim. Lze také podat léčivé přípravky přímo do kloubu. Vše je indikováno ortopedem. Neváhejte se proto obrátit přímo na naši kliniku.

Voda v koleni bývá jednorázovou záležitostí, pokud se však vrací bez zřejmých příčin, tak je třeba punkci opakovat a odebrat vzorky na vyšetření, která napoví více.

Zákrok se provádí ambulantně a není třeba žádná speciální příprava. Domluvte si odvoz domů, protože koleno může být bolestivé a je lepší s ním nehýbat. Alespoň jeden den po punkci se snažte dodržovat klidový režim. Místo vpichu můžete chladit. Přetěžování vede k další bolesti a je riziko recidivy.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card