Jak si vybrat a nasadit kompresní punčochy?

Nasazování kompresních punčoch

Kompresní punčochy jsou první volbou při léčbě křečových žil. Svoje místo mají už v raných stádiích onemocnění, kdy se nemoc projevuje pocitem těžkých nohou, otoky, brněním a mravenčením.

Proč nosit kompresní punčochy?

Kompresní punčochy představují podstatnou část péče o nohy s varixy. Jsou jedním ze základních prvků správné a včasné léčby.

Kompresní podkolenky a punčochy vám v akutní fázi pomohou s léčbou subjektivních příznaků (bolest, pnutí, těžké nohy) a také s otoky.

Se správným výběrem pomůže lékař

Správné kompresní punčochy snižují žilní tlak tím, že vytvoří protitlak zevně přes kůži. Pro každého pacienta je nutné stanovit míru tlaku individuálně lékařem. Následně jsou zvoleny punčochy z jedné ze tří tříd.

Podpůrné punčochy I. třídy s nízkým tlakem si můžete koupit sami bez předpisu. Velikost tlaku je určena DENy (Denier jednotky), které vyjadřují sílu vláken. Čím je číslo DEN vyšší, tím jsou punčochy hustší a pevnější.

Na základní punčochy II. třídy máte nárok jedenkrát za půl roku zdarma na zdravotní pojišťovnu. Druhou třídu punčoch předepisuje lékař a základní verze je bez doplatku, ostatní jsou s doplatkem. Koupit je můžete i bez receptu.

III. třída punčoch s velmi vysokým tlakem je předepisována pouze odborným lékařem.

Správné nasazení kompresních punčoch

1. Sundejte si prsteny, aby nedošlo k natržení punčoch
2. Obraťte punčochy naruby, chodidlo nechejte neobrácené
3. Do této kapsy vložte chodidlo a natáhněte punčochu přes patu
4. Postupně „rolujte“ punčochu nahoru

Jak si na nošení punčoch zvyknout?

První nasazení punčoch může být velmi nepříjemné. Tlak na nohu je neobvyklý a je třeba si postupně na nošení komprese zvykat.

Začněte s nošením na 2 až 4 hodiny denně a postupně přidávejte, až zvládnete mít punčochy nasazeny přes den. Na noc je sundejte. Od případné bolesti si v noci pomozte zvýšenou polohou končetin. Kompresní punčochy nasazujte ideálně ráno, než vstanete z postele.

Pokud se chystáte do společnosti, tak se nemusíte bát. Design současných podkolenek nebo punčoch je slušivý a můžete jej zakoupit třeba i v černé barvě.

Nevyhýbejte se nošení punčoch, může se vám to vymstít

Nezapomínejte, že kompresní punčochy jsou klíčové nejen v léčbě subjektivních obtíží spojených s křečovými žilami, ale také zabraňují progresi onemocnění.

Neléčené křečové žíly mohou vést k hyperpigmentaci, zánětům žil a trombóze. Trombóza může následně vyústit v embolii (utržení trombu), což je život ohrožující stav.

Neváhejte se na naše specialisty obrátit s libovolnými dotazy. Poradí vám jak s výběrem a správným nošením punčoch, tak s komplexní léčbou křečových žil.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card