Hlavní příčiny atopického ekzému

VasMedic atopicky ekzem

Atopický ekzém je nepříjemné svědivé kožní onemocnění, se kterým se potýká až 30 % dětí a 10 % dospělých. Léčba atopického ekzému vyžaduje celostní přístup a velkou dávku trpělivosti.

Co je to atopický ekzém?

Atopická dermatitida je zpravidla záležitost na celý život. Po různě dlouhých obdobích klidu následuje akutní vzplanutí. U každého je důvod vzplanutí různý a je třeba vysledovat spouštěč ekzému. Atopický ekzém vzniká na základě snížené lipidové bariéry. Z kůže se začíná ztrácet voda a pokožka vysychá. Takto postižená pokožka je náchylnější k působení zevních i vnitřních vlivů. Proč dochází ke snížení lipidové bariéry, není zatím zcela jasné. S největší pravděpodobností jde o souhru genetiky, vlivů prostředí, imunologické odpovědi a stresu.

Proč vzniká?

Při kontaktu se spouštěčem může dojít k akutnímu vzplanutí atopického ekzému. Základem úspěšného boje je vypozorování spouštěcích faktorů. Nejčastější spouštěče atopického ekzému: Stresující situace

  • Prach
  • Dráždivé potraviny, potravinové alergeny (u každého může být jiný alergen)
  • Nevhodný materiál oblečení (umělé materiály, které neodvádí pot)
  • Dráždivá kosmetika
  • Styk s čistícími prostředky
  • Pot, nedostatečná hygiena
  • Cigaretový kouř
  • Zvířata
  • Zimní počasí

Režimová opatření

Snažte se vyhnout rizikovému prostředí. Používejte nedráždivou kosmetiku a úklidové prostředky. Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů (len, bavlna), které dobře odvádí pot a nejsou dráždivé pro kůži. Zaměřte se na veškerý textil, který přichází do styku s pokožkou. I ložní prádlo by mělo být z přírodních materiálů. Počasí příliš neovlivníte, ale většině lidí s atopickým ekzémem dělá dobře pobyt u moře. Přestože je slaná voda hojivá, tak nezanedbávejte natírání ochrannými krémy a po koupeli v moři se důkladně osprchujte sladkou vodou.

Jaká je léčba?

Při léčbě atopického ekzému hraje velkou roli spolupráce lékaře s pacientem. Pacient se musí aktivně podílet na léčbě a mít snahu odhalit spouštěcí faktory ekzému a vyhýbat se jim. Atopická dermatitida je celoživotní onemocnění a je třeba pečlivě dodržovat veškerá léčebná opatření. V zásadě je na prvním místě odhalení spouštěcích faktorů a vyhýbání se jim. Zkuste si vést deník a psát si jídla, která jíte. Zapisujte si také nové situace a následně si zapisujte reakce na ně. S deníkem můžete přijít i k lékaři. Během akutních vzplanutí dodržujte léčbu stanovenou lékařem a používejte předepsané masti. V klidovém období natírejte pokožku hydratačními krémy nebo mastmi. Každému vyhovuje něco jiného.

Trápí vás aktuálně atopický ekzém? Neváhejte navštívit dermatologické oddělení naší kliniky, kde myslíme na celostní přístup a zdraví našich pacientů. Nezakrýváme příznaky, ale snažíme se odstranit příčinu. To vše s důrazem na individuální přístup.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card