Pomůcky proti chrápání: Pomoc pro klidný spánek

ORL
21.9.2023
Chrápání je častý problém, který zažívají mnozí lidé. Obvykle vyplývající ze zúžení horních cest dýchacích, kdy vzduch nemůže volně proudit nosem do plic.
Pomůcky proti chrápání: Pomoc pro klidný spánek

Chrápání je častý problém, který zažívají mnozí lidé. Obvykle vyplývající ze zúžení horních cest dýchacích, kdy vzduch nemůže volně proudit nosem do plic.

Jeho zdravotní i sociální dopady mohou být významné. Existuje však celá řada řešení, od pomůcek navržených pro zmírnění tohoto obtěžujícího stavu až po operaci. Představme si některé z nejčastěji používaných pomůcek a jejich principy účinku.

Pomůcky na rozšíření nosních cest

Jednou z možností jsou pomůcky na rozšíření nosních cest, jako jsou nosní dilatátory, pásky, klipy nebo magnetické svorky. Tyto pomůcky fungují na principu zvětšení průsvitu nosních průchodů, čímž zlepšují proudění vzduchu a snižují pravděpodobnost vibrací měkkých tkání v dýchacích cestách, které způsobují chrápání.

Ústní pomůcky na zabránění chrápání

Další skupinou jsou ústní pomůcky, které se nosí v ústech během spánku. Patří sem například antichrápací retence, mandibulární záchranáře nebo jazykové stabilizátory. Tyto pomůcky se skládají ze dvou čelistních dílů, které se uchytí na vrchní a spodní čelist. Poté pomocí fixačních pásků drží čelist zavřenou a zároveň tlačí spodní čelist dopředu o pár milimetrů, což zabraňuje spánku s otevřenými ústy a uvolňuje dýchací cesty. Díky tomu redukuje chrápání.

Pás přes hlavu

Jde o pomůcku, která se nasadí před spaním kolem hlavy, přes bradu a uši a následně se zapne suchým zipem na zátylku. Působí tak tlakem na dolní čelist a jazyk, čímž udržuje ústa zavřená.

Vesta na spaní

Vestu na spaní vám zabraňuje spát na zádech, což brání měkkým tkáním v krku, aby se při takové spánkové poloze propadaly a tím se zbaví příčiny chrápání.

Kapky proti chrápání

Tyto přípravky obsahují pouze výtažky z přírodních látek a fungují tak, že si těsně před spaním nakapete 2-3 kapky na čistý kapesník, přiložíte k nosu a několikrát se hluboce nadechnete. Poté si kapky nakapete také na polštář nebo pyžamo.

Polohovací pomůcky

Polštář se zaměřuje na umístění hlavy a krku do polohy, která pomáhá snižovat ucpání dýchacích cest tak, aby dýchání bylo jednodušší a tišší. Polštář proti chrápání je navržen tak, že vaše hlava a ramena jsou vzájemně vyrovnané. To poskytne otevření dýchacích cest i během spánku na boku. Centrální oblast polštáře je tenčí než boky, aby poskytla pohodlnou spánkovou polohu, kde je vaše hlava zarovnána s vašimi zády ať už spíte v jakékoliv pozici.

Nevýhody pomůcek proti chrápání

I když pomůcky proti chrápání mohou pro některé lidi být relativně účinné, existuje také řada nevýhod, které je důležité zvážit. Jedním z hlavních problémů může být velmi nízká spolehlivost a efektivita, především pak u pomůcek, jako jsou kapky. Pomůcky ne vždy fungují u všech pacientů, a jejich účinnost může být ovlivněna individuálními anatomickými rozdíly. Někteří pacienti mohou pociťovat nepohodlí nebo neschopnost spát s těmito pomůckami, což může omezit jejich používání a účinnost.

Proč je laserový zákrok lepším řešením

Laserový zákrok představuje mnohem výraznější a trvalejší řešení problému chrápání. Tato procedura cíleně odstraňuje nadbytečné měkké tkáně v oblasti hrdla a patra, což zajistí větší průtok vzduchu a eliminuje zdroj vibrací a omezuje tak vznik chrápání. U nás na klinice Vasmedic provádíme několik druhů zákroků, o rozdílech mezi nimi jsme psali v tomto článku. Pro pacienty trpící závažnými formami chrápání nebo obstrukční spánkovou apnoe, která značně narušuje kvalitu života a zdraví, může být operace skutečnou záchranou.

Mezi hlavní výhody laserového zákroku patří pohodlí a trvalý účinek, který umožňuje pacientům vrátit se k přirozenému spánku. Provádí se zpravidla ambulantně a zotavení je obvykle velmi rychlé. Po úspěšné operaci pacienti zaznamenávají výrazné zlepšení svého stavu a mohou se zbavit nežádoucích doprovodných zdravotních komplikací spojených s chrápáním a obstrukční spánkovou apnoe.