Nepříjemné překvapení doznívajícího léta – pigmentové skvrny

Léto je obdobím, kdy si většina z nás užívá slunečních paprsků a dovolených na pláži. Vystavování pokožky slunci však může mít nežádoucí následky. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se mnoho lidí po létě potýká, jsou pigmentové skvrny. Tyto tmavé skvrny na pokožce mohou být esteticky nepříjemné a mohou narušit vaše sebevědomí.
Nepříjemné překvapení doznívajícího léta – pigmentové skvrny

Léto je obdobím, kdy si většina z nás užívá slunečních paprsků a dovolených na pláži. Vystavování pokožky slunci však může mít nežádoucí následky. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se mnoho lidí po létě potýká, jsou pigmentové skvrny. Tyto tmavé skvrny na pokožce mohou být esteticky nepříjemné a mohou narušit vaše sebevědomí.

Nejčastěji se objevují po 30. roce života na obličeji, krku, dekoltu a rukách a mívají většinou hnědou či našedlou barvu. V tomto článku se budeme zabývat příčinami vzniku pigmentových skvrn, způsoby, jak se jim vyhnout, a také možnostmi jejich odstranění.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Za vznikem pigmentových skvrn stojí zvýšená produkce pigmentu melaninu v těle. Existuje několik faktorů, které mohou přispět k výskytu pigmentových skvrn:

 • Sluneční záření: Nejčastější příčinou pigmentových skvrn je nadměrná expozice slunečnímu záření. UV záření stimuluje produkci melaninu, jako obrannému mechanismu k ochraně pokožky před slunečním poškozením. V oblastech, které jsou více vystaveny slunci, se může melanin hromadit a vytvořit tmavé skvrny.
 • Hormonální změny: Hormonální změny, jako jsou ty v těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce, mohou také vyvolat vznik pigmentových skvrn. Tyto skvrny jsou často nazývány melasma nebo těhotenská maska. Vyskytují se až u 15 % nastávajících maminek a to nejčastěji nad horním rtem, na nose a tvářích. Většinou však po porodu samovolně zmizí, když se v těle ženy ustálí hladina hormonů a sníží se hladina estrogenu.
 • Genetika: Náchylnost k pigmentovým skvrnám může být dědičná. Pokud mají členové vaší rodiny sklon k tomuto problému, i vy můžete být náchylnější k jejich vzniku.
 • Pozánětlivá hyperpigmentace: Protizánětlivé pigmentové skvrny vznikají vlivem poranění nebo zánětu kůže. U zanícené pokožky totiž dochází k uvolňování většího množství melaninu. Často se tak pigmentové skvrny vyskytují na místech, kde byly jizvičky po akné. Mohou mít růžovou, červenou nebo hnědou barvu.
  Mohou se ale objevit například také po vzplanutí lupénky, po kousnutí hmyzem, po pořezání, popálení nebo jiném poranění, které se zahojí, nebo pokud přípravek k péči o pleť nebo vlasy podráždí vaši pokožku.

Způsoby, jak se vyhnout pigmentovým skvrnám

Prevence je vždy lepší než léčba. Pokud chcete minimalizovat riziko vzniku pigmentových skvrn, měli byste dodržovat následující kroky: 

 • Základem je důkladná ochrana před UVA a UVB zářením, a to nejen v létě, ale i v zimě či za sychravého počasí. 
 • Vyvarujte se soláriím, tavydávají UV záření, které může poškodit pokožku a zvýšit riziko pigmentových skvrn. 
 • Používejte produkty s antioxidanty, jako je vitamín C, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály a snížit tak riziko nepřiměřené pigmentace. 
 • Denně používejte pleťový krém s SPF ochranou (min. SPF 30).
 • V létě se snažte vyhýbat ostrému polednímu slunci. 
 • Nezapomínejte na pokrývku hlavy a na sluneční brýle.  
 • Pokud je vaše pokožka vystavena slunci, používejte opalovací krém (SPF 30-50), který nezapomínejte po pár hodinách či po koupání v bazénu nebo moři opět aplikovat. 

Řešení pigmentových skvrn na klinice Vasmedic

Pokud již nežádoucí pigmentové skvrny na vaší pokožce vznikly, nemusíte zoufat. Na klinice Vasmedic víme, jak je bezbolestně odstranit. Pokud u nás včas podstoupíte jejich odstranění, nevhodný a rizikový kožní projev se z jejího povrchu odpaří.

Po zákroku, který kromě drobného štípnutí či jemného pálení není bolestivý, si odnesete pouze drobnou ranku, která se rychle během několika dní zahojí a nezbydou po ní žádné stopy.  U náročnějších zásahů, kdy se vypalují pigmentové skvrny většího rozsahu je vhodné přelepit pokožku po zákroku náplastí. Místo odstranění pak musíte chránit před slunečním zářením, další speciální péče obvykle není nutná. Po konzultaci je možné tkáň poslat k histologické analýze.

Je důležité si uvědomit, že každý člověk má jiný typ pleti a reaguje odlišně na ošetření. Před zahájením jakékoli léčby se vždy poraďte s našimi odborníky, kteří vám pomohou vybrat nejvhodnější metodu odstranění.