Jak vzniká vbočený palec a jak ho léčit?

VasMedic vboceny palec

Vbočený palec neboli hallux valgus je civilizační problém, který může být geneticky daný, ale i získaný životním stylem, zatížením nohy, nebo nevhodnou obuví. Jedná se o deformitu, která vede k vychýlení palce z osy o více než 15 stupňů. Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce, pak často vzniká bolestivý otlak na kůži a dochází i k rotaci palce. Problémem není jen estetická stránka, ale především bolest a omezení – chodidlo se nevejde do boty, což dále ovlivňuje funkci palce, potažmo celé nohy, která není pevně stabilizovaná při nášlapu i odrazu. Špatná chůze nebo běh se pak odráží ve špatném postavení kolen, kyčlí nebo páteře.

Záleží nejen na genetice ale i životním stylu a botách

Deformita palce se vyskytuje u 25 % populace, s věkem se objevuje častěji, a to zejména u žen. Ve věku 65 let trápí křivý palec skoro 35 % lidí. Na vině je genetika, ale také životní styl – nadváha nebo nevhodná, například příliš úzká obuv nebo boty do špičky. Pokud se problém neřeší, chrupavka se nerovnoměrně zatěžuje, až dojde k jejímu poškození. Vbočený palec tedy není pouze estetickou vadou, ale může vést až k artróze a zničení kloubu.

Prevence

Postupně se ustupuje od používání ortopedických vložek do bot, a to i u dětí. Nejlepší prevencí je cvičení a fyzioterapie – protahování kloubů palce, masáže a koupele nohou, protahování Achillových šlach i svalů lýtka a také správná obuv či chůze na boso.

Způsoby léčby a cviky

Základem je vyloučit všechny faktory, které stav zhoršují, jako je nevhodná obuv, dlouhodobé stání a podobně. Pak se lze intenzivně zaměřit na fyzioterapii, a to zejména aktivní cvičení nohy. Je třeba navrátit noze její funkci, soustředit se na příčnou i podélnou klenbu nohy, nácvik správného odvinu chodidla včetně odrazové funkce palce a hlavně aktivní odtažení palce od ostatních prstů. Následky jsou často znatelné na celém pohybovém aparátu, proto je dobré zapojit i ostatní části těla, kam se potíže přenesly. Vážnost stavu posuzuje ortoped.

Chirurgická léčba

Operatér dnes díky modernímu osteosyntetickému materiálu dokáže chirurgicky změnit postavení kloubních ploch v noze. Odstraní původní příčinu hallux valgus a onemocnění se už nevrací. Pacient může velice brzy po operaci začít s fyzioterapií a vrátit se rychle do formy.

Na naší klinice VasMedic provedeme diagnostiku a navrhneme optimální řešení. Důležité je přijít včas, aby řešení mohlo být co nejšetrnější.

VasMedic napiste nam

Napište nám

Domluvte si úvodní vyšetření

VasMedic

Vasmedic je multioborová zdravotní klinika na Praze 5. Poskytujeme mimořádně individualizovanou péči. Náš lékař je Vaším osobním průvodcem při řešení komplexnosti celkového zdravotního stavu. Vaše zdraví je naší prioritou a termín na ošetření či operaci Vám zajistíme v nejrychlejší možné míře.

Objevte místo, kde Vaše zdraví a krása je na prvním místě a objednejte se ještě dnes!

Po–Pá:  8:30–17:00

VasMedic, s.r.o.
Moulíkova 3286/1b
150 00, Praha 5

IČO: 10916032

DIČ: CZ10916032


E-mail: recepce@vasmedic.cz

Kudy k nám: zobrazit na mapě

Přihlaste se k odběru novinek

Přijímáme poukázky a benefit karty: Poukázky Cahdoc Poukázky Unišek Poukázky Unišek plus Poukázky Ebenefity Poukázky Benefit plus Poukázky Fokus pass Poukázky Dárkový pass Poukázky Flexi pass Poukázky Flexi pass card