Zhoršení křečových žil v těhotenství

Křečové žíly představují onemocnění, se kterým se v České republice setká přibližně 25 % mužů a až 60 % žen. Četnější výskyt u žen může souviset s hormonálními změnami v přechodu a také v těhotenství.
Zhoršení křečových žil v těhotenství

Křečové žíly představují onemocnění, se kterým se v České republice setká přibližně 25 % mužů a až 60 % žen. Četnější výskyt u žen může souviset s hormonálními změnami v přechodu a také v těhotenství.

Proč dochází k zhoršení stavu v těhotenství?

Pokud má žena predispozice k tvorbě varixů, tak se s největší pravděpodobností objeví v těhotenství, případně dojde k jejich zhoršení. V těhotenství se žilní komplikace neobjevují jen na dolních končetinách, ale mohou se projevit také na pohlavních orgánech či v konečníku ve formě hemoroidů.

Kromě obvyklých rizikových faktorů se přidávají:

  • Hormonální změny: rozšíření povrchových i hlubokých žil
  • Zvýšení objemu krve až o 20 %
  • Tlak dělohy ztěžuje návrat krve tlakem na žíly pánevního dna
  • Zadržování krve v dolní polovině těla

Jak si ulevit od akutních obtíží?

Křečové žíly na dolních končetinách se během těhotenství projevují bolestí, pocitem těžkých nohou, otoky, brněním a viditelnými fialovými žilkami.

Nejúčinnější pomocí jsou kompresní punčochy speciálně pro těhotné, na které přispívá pojišťovna. Je důležité punčochy nosit pravidelně a mít zvolenou správnou velikost a tlak.

Je možné také užívat podpůrné léky, tzv. venotonika. Mezi ně se řadí například Detralex, který zmírňuje otoky, bolesti a další příznaky.

Kdykoliv během dne se protáhněte nebo dejte končetiny na chvíli do zvýšené polohy. Podpoříte tím správné proudění krve.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

V době gravidity dochází žena na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi a měla by jej o výskytu křečových žil či hemoroidů informovat. Gynekolog posoudí závažnost problému a navrhne další postup, případně odešle ženu ke specialistovi.

Přestože jsou současné metody šetrné a mají nízkou míru rizika, v těhotenství se volí maximálně konzervativní postupy. Obecně se doporučuje zákroky provádět až po ukončení kojení, kdy dojde k ustálení hormonů, protože je šance na samovolné zmírnění obtíží.

V případě dotazů se neváhejte kdykoli obrátit na naše specialisty. Na naší klinice nabízíme i šetrné řešení složitých opakujících se varixů po předchozích operacích nebo opakovaných těhotenstvích.