Máte vodu v koleni?

Ortopedie
21.9.2023
Voda v koleni je poměrně časté postižení kolenního kloubu. Postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Léčba není nijak komplikovaná a během chvilky máte koleno jako dřív.
Máte vodu v koleni?

Voda v koleni je poměrně časté postižení kolenního kloubu. Postihuje muže i ženy všech věkových kategorií. Léčba není nijak komplikovaná a během chvilky máte koleno jako dřív.

Voda v koleni není voda

Laicky se tekutině v koleni říká voda, přestože ve skutečnosti o žádnou vodu nejde. Všechny klouby v těle produkují takzvanou synoviální tekutinu. Ta je v běžném množství nezbytná pro lubrikaci a snadné klouzání kloubních ploch.

Za normálních okolností se synoviální tekutina tvoří a vstřebává. Při patologickém fungování kloubu však nedochází ke vstřebávání a voda se v koleni začíná hromadit a utlačuje kloub i okolní tkáně.

Příčiny vody v koleni

Příčin nahromaděné synoviální tekutiny je mnoho. Mezi ty nejčastější patří nadměrná zátěž kloubu. Dále se setkáváme s vodou v koleni po úrazech či infekcích.

Nejčastějšími adepty jsou sportovci, kteří trpí častými úrazy kolen a své klouby nadměrně přetěžují. Stejně tak obézní osoby, kde klouby trpí nadměrnou vahou jedince. Voda v koleni se však nevyhýbá ani lidem bez jakýchkoliv predispozic rizikových faktorů.

Jaké má voda v koleni příznaky?

Že je s vaším kolenem něco v nepořádku, si všimnete na první pohled. Prvním varovným příznakem je samozřejmě bolest. V této fázi může být vody v koleni relativně málo a není vidět pouhým okem. Bolest přisuzujeme přetížení, špatnému došlapu nebo prostě jen špatnému dni.

Po několika dnech však bolest neustupuje a koleno začíná natékat. Okolní tkáň se zvětšuje a člověk si všimne, že nejde o přetížení nebo špatný došlap. Koleno je hůře ohebné a může být i ztuhlé.

V této fázi rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc. Můžete navštívit svého obvodního lékaře, který vám vystaví žádanku. Nebo se rovnou vydejte do ordinace ortopeda pro odbornou pomoc a rychlé řešení.

Jak se voda v koleni léčí?

Řešení je individuální a záleží na mnoha faktorech. Jedním z možných řešení je punkce, kdy lékař za přísně aseptických podmínek napíchne kolenní kloub a nechá přebytečnou tekutinu odtéct pryč. Zákrok přináší okamžitou úlevu od nepříjemných pocitů.

V případě podezření na zánět nasadí lékař antibiotika a nařídí klidový režim. Lze také podat léčivé přípravky přímo do kloubu. Vše je indikováno ortopedem. Neváhejte se proto obrátit přímo na naši kliniku.

Voda v koleni bývá jednorázovou záležitostí, pokud se však vrací bez zřejmých příčin, tak je třeba punkci opakovat a odebrat vzorky na vyšetření, která napoví více.

Zákrok se provádí ambulantně a není třeba žádná speciální příprava. Domluvte si odvoz domů, protože koleno může být bolestivé a je lepší s ním nehýbat. Alespoň jeden den po punkci se snažte dodržovat klidový režim. Místo vpichu můžete chladit. Přetěžování vede k další bolesti a je riziko recidivy.