Lipomy: Co vše byste měli vědět

Dermatologie
15.8.2023

Lipomy, známé též jako tukové bulky, představují benigní nádory vycházející z bílé tukové tkáně. Tyto měkké a obvykle nebolestivé výrůstky se formují v podkoží a mohou se objevit na různých částech těla. V tomto článku se zaměříme na jejich příčiny, projevy a moderní přístupy k léčbě.

Příčiny vzniku lipomu

Přesné důvody vzniku lipomů nejsou zcela objasněny, ale existuje několik faktorů, které mohou hrát roli. Nedostatek vitamínů C a E, genetické predispozice, a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou patří mezi možné příčiny. Také se uvádí, že poranění spojená s útlakem nebo rozdrcením měkkých tkání mohou být spojena s vznikem těchto nádorů. Některá onemocnění jako Gardnerův syndrom, Cowdenův syndrom, Madelungova choroba a Dercumova choroba mohou též souviset s jejich výskytem.

Projevy lipomů

Lipomy se obvykle projevují jako měkké oválné bulky pod kůží, pohyblivé při dotyku. Velikost lipomů může být různá, ale obvykle se pohybuje od 1 do 25 cm. I když jsou lipomy většinou nebolestivé, mohou způsobovat nepříjemné pocity, pokud se nacházejí v blízkosti kloubů, nervů nebo vnitřních orgánů.

Častěji se lipom vyskytuje u obézních pacientů a není výjimkou, že pacient si delší dobu vytvořeného lipomu nevšimne. Někdy pacienti bulku objeví po zhubnutí, protože v tomto případě je bulka v podkoží výraznější.

Typy lipomů

Na základě stavby lipomu rozlišujeme:

  • Běžný lipom: benigní nádor z bílé tukové tkáně
  • Hibernom: benigní nádor z hnědé tukové tkáně
  • Fibrolipom: tvořen tukovou a vazivovou tkání
  • Angiolipom: tvořen tukovou a cévní tkání
  • Myelolipom: tvořen tukovou tkání z krvetvorných elementů
  • Vřetenobuněčný lipom: tvořen tukovou tkání a včetenitými buňkami
  • Pleomorfický lipom: mnohotvárný lipom (ojedinělý druh)

Diagnóza a rozpoznání

Pro potvrzení diagnózy lipomu provede náš lékař potřebná vyšetření. Díky tomu, že na klinice Vasmedic používáme pouze moderní metody, nabízíme přesnější identifikaci a diagnostiku těchto nádorů.

Léčba a odstranění

I když jsou lipomy často považovány za nezhoubné, odstranění se doporučuje v případech, kdy způsobují bolest, rychle rostou, narušují funkce těla nebo jsou kosmetickým problémem. Moderní léčebné metody zahrnují chirurgické odstranění, lipolýzu a laserové odstranění. Tyto postupy jsou bezpečné a mají minimální následky v podobě jizev.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Ve většině případů není léčba lipomu nutná. V případě, že si na těle objevíte jakoukoliv bulku, je však vhodné poradit s lékařem, aby vyloučil, že se nejedná o závažnější problém. Většina lipomů obvykle nepředstavuje naléhavý zdravotní problém. Avšak, pokud se lipomy začnou bolestivě měnit, zvětšovat, nebo pokud se jich objeví několik najednou, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. 

Jak probíhá odstranění lipomu 

Odstranění lipomu se obvykle provádí pod lokální anestezií. Díky tomu je zákrok bezbolestný. V některých vzácných případech může být použita celková anestezie, zejména pokud je lipom velký nebo je umístěn na obtížně přístupném místě. Chirurg provede řez na kůži nad lipomem. Velikost řezu závisí na velikosti a umístění lipomu. Poté se odstraní lipom spolu s jeho přilehlou kapsulou. Tím se zajišťuje, že je odstraněn celý útvar a minimalizuje se riziko jeho opětovného růstu. Po odstranění lipomu je řez pečlivě uzavřen stehy.

Moderní medicína nabízí různé metody pro diagnostiku a léčbu těchto nádorů s minimálními následky. Navštivte kliniku Vasmedic, která vám zajistí bezpečnou a efektivní péči.