Jak poznat nebezpečné mateřské znaménko?

Dermatologie
21.9.2023
Na zhoubný melanom v ČR ročně zemře až 400 lidí. Základem je včasný záchyt a rychlá léčba. Nezanedbejte prevenci a navštivte svého kožního lékaře včas. Zjistěte, jak poznat nebezpečné mateřské znaménko.
Jak poznat nebezpečné mateřské znaménko?

Na zhoubný melanom v ČR ročně zemře až 400 lidí. Základem je včasný záchyt a rychlá léčba. Nezanedbejte prevenci a navštivte svého kožního lékaře včas. Zjistěte, jak poznat nebezpečné mateřské znaménko.

Mateřská znaménka a jejich typy

Mateřská znaménka jsou ohraničené útvary na kůži, které vznikají během embryonálního vývoje. Nemají žádnou funkci, ale ve 20 až 30 % případů se mohou měnit a stávají se klinicky významné. Znaménka se dělí do tří základních skupin:

  • Vaskulární

Vznikají na cévním základu. Jsou přítomny při narození a rostou postupně s dítětem. Mohou se objevovat i v obličeji a doporučuje se jejich odstranění v dětském věku.

  • Adnexální

Nejrozšířenějším zástupcem skupiny jsou vrozené žlutohnědé névy, které objevují zejména pod vlasovým porostem. Kvůli riziku zvrhnutí v bazaliom se doporučuje jejich odstranění.

  • Pigmentová

Velmi rozšířená skupina znamének. Některé z nich jsou klinicky nevýznamné, u jiných hrozí maligní zvrhnutí.

Varovné znaky

Potenciálně nebezpečná znaménka mají obvykle asymetrický tvar, nepravidelné okraje, měnící se zabarvení a větší velikost. Pokud máte po těle více znamének, tak potenciálně nebezpečná jsou také ta, která se od ostatních nápadně liší. Dalším varovným příznakem jsou jakékoliv změny. Rozrůstání znaménka do šířky nebo výšky, krvácení, svědění mohou značit nebezpečné zvrhnutí. Neotálejte s návštěvou lékaře. Melanom je nebezpečný a velmi rychle se šíří. Při včasném záchytu jsou vaše šance na vyléčení mnohonásobně vyšší.

Odstranění

Klasicky se znaménka odstraňují chirurgicky. Po lokálním znecitlivění lékař na zákrokovém sálu vyřízne znaménko. V případě potřeby může ránu stáhnout stehem. Zákrok se provádí ambulantně a můžete se ihned vrátit do běžného života. Po chirurgickém odstranění zůstává jizva. Neriziková znaménka lze šetrně odstranit laserem. Jde o preventivní nebo kosmetické odstranění. Zákrok je rychlý, nezůstávají po něm jizvy a není poškozena okolní tkáň. Odstraněná znaménka se posílají na histologii. Podle výsledků je vám doporučena další léčba.

Při jakémkoliv podezření se neváhejte obrátit na naše dermatologické oddělení. Nabízíme kvalitní diagnostiku, kvalifikované poradenství, individuální přístup a šetrné odstranění znamének. Velmi rádi vám poradíme a odpovíme na libovolné dotazy.