Hlavní příčiny atopického ekzému

Dermatologie
21.9.2023
Atopický ekzém je nepříjemné svědivé kožní onemocnění, se kterým se potýká až 30 % dětí a 10 % dospělých. Léčba atopického ekzému vyžaduje celostní přístup a velkou dávku trpělivosti.
Hlavní příčiny atopického ekzému

Atopický ekzém je nepříjemné svědivé kožní onemocnění, se kterým se potýká až 30 % dětí a 10 % dospělých. Léčba atopického ekzému vyžaduje celostní přístup a velkou dávku trpělivosti.

Co je to atopický ekzém?

Atopická dermatitida je zpravidla záležitost na celý život. Po různě dlouhých obdobích klidu následuje akutní vzplanutí. U každého je důvod vzplanutí různý a je třeba vysledovat spouštěč ekzému. Atopický ekzém vzniká na základě snížené lipidové bariéry. Z kůže se začíná ztrácet voda a pokožka vysychá. Takto postižená pokožka je náchylnější k působení zevních i vnitřních vlivů. Proč dochází ke snížení lipidové bariéry, není zatím zcela jasné. S největší pravděpodobností jde o souhru genetiky, vlivů prostředí, imunologické odpovědi a stresu.

Proč vzniká?

Při kontaktu se spouštěčem může dojít k akutnímu vzplanutí atopického ekzému. Základem úspěšného boje je vypozorování spouštěcích faktorů. Nejčastější spouštěče atopického ekzému: Stresující situace

  • Prach
  • Dráždivé potraviny, potravinové alergeny (u každého může být jiný alergen)
  • Nevhodný materiál oblečení (umělé materiály, které neodvádí pot)
  • Dráždivá kosmetika
  • Styk s čistícími prostředky
  • Pot, nedostatečná hygiena
  • Cigaretový kouř
  • Zvířata
  • Zimní počasí

Režimová opatření

Snažte se vyhnout rizikovému prostředí. Používejte nedráždivou kosmetiku a úklidové prostředky. Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů (len, bavlna), které dobře odvádí pot a nejsou dráždivé pro kůži. Zaměřte se na veškerý textil, který přichází do styku s pokožkou. I ložní prádlo by mělo být z přírodních materiálů. Počasí příliš neovlivníte, ale většině lidí s atopickým ekzémem dělá dobře pobyt u moře. Přestože je slaná voda hojivá, tak nezanedbávejte natírání ochrannými krémy a po koupeli v moři se důkladně osprchujte sladkou vodou.

Jaká je léčba?

Při léčbě atopického ekzému hraje velkou roli spolupráce lékaře s pacientem. Pacient se musí aktivně podílet na léčbě a mít snahu odhalit spouštěcí faktory ekzému a vyhýbat se jim. Atopická dermatitida je celoživotní onemocnění a je třeba pečlivě dodržovat veškerá léčebná opatření. V zásadě je na prvním místě odhalení spouštěcích faktorů a vyhýbání se jim. Zkuste si vést deník a psát si jídla, která jíte. Zapisujte si také nové situace a následně si zapisujte reakce na ně. S deníkem můžete přijít i k lékaři. Během akutních vzplanutí dodržujte léčbu stanovenou lékařem a používejte předepsané masti. V klidovém období natírejte pokožku hydratačními krémy nebo mastmi. Každému vyhovuje něco jiného.

Trápí vás aktuálně atopický ekzém? Neváhejte navštívit dermatologické oddělení naší kliniky, kde myslíme na celostní přístup a zdraví našich pacientů. Nezakrýváme příznaky, ale snažíme se odstranit příčinu. To vše s důrazem na individuální přístup.