Fibromy: Malé kožní výrůstky a jejich typy

Dermatologie
6.5.2024

Fibromy představují běžné kožní útvary, které se často vyskytují na těle. Tyto malé výrůstky mají různé typy a mohou se objevit na různých částech těla. Většinou jsou neškodné, ale někdy mohou způsobit estetické nebo mechanické problémy. V tomto článku se podíváme na různé druhy fibromů, jejich příznaky, příčiny a možnosti odstranění.

 

Druhy fibromů

Měkké fibromy (fibroma molle):
Připomínají houbu nebo drobnou bambulku. Jsou spojeny s kůží stopkou, a proto jsou také nazývány stopkaté nebo pendlující fibromy. Nejčastěji se vyskytují na krku, v podpaží a v tříslech.

Tvrdé fibromy (fibroma durum):
Obsahují málo buněk a velké množství vláken, řadí se sem dermatofibromy a keloidy.
Dermatofibromy: jsou růžové až červenohnědé papuly, které vznikají obvykle na končetinách v reakci na drobná poranění.
Keloidy: jsou nadměrné jizvy v okolí rány, často se vyskytující na obličeji, hrudníku a ramenou.

Jak rozpoznat fibromy

Po hmatu je fibrom malé kulovité ložisko s různou barvu, od světle růžové až po hnědou, které je dle typu měkčí či tužší než okolní kůže a může vznikat kdekoliv na těle. Tyto kožní útvary zpravidla zůstávají stejných tvarů a velikostí po celou dobu své existence.

Protože jsou fibromy nezhoubné nádory a výrůstky, většinou se neprojevují žádnými příznaky. Někdy však mohou způsobit obtíže svým růstem (zejména u orgánových fibromů) či mechanickým podrážděním, kdy se může objevit svědění, pálení, bolestivost či krvácení. Pokud fibrom začne měnit tvar či velikost, je vhodné vyhledat lékaře. I když jsou fibromy obvykle neškodné, lékař může posoudit, zda je vhodná léčba nebo odstranění.

Příčiny vzniku fibromů

Fibrom má příčin hned několik. První z nich jsou genetické predispozice, pokud tedy na kožní výrůstky trpí vaši rodiče, je možné se nevyhnou ani vám. Další příčinou je nedostatek některých prvků nebo vitamínů, jedná se zejména o vitamín A, C a E a také o selen nebo zinek. Obecně mohou být výrůstky indikátorem toho, že v našem těle je něco v nerovnováze. Dalšími příčinami mohou být například:

  • Dlouhodobé mechanické tření: Například v okolí řetízků na krku, třísla a podpaží, zejména u obézních jedinců.
  • Reakce na poranění kůže: Po bodnutí hmyzem, drobném poranění nebo chirurgickém zákroku.
  • Věk: S rostoucím věkem se zvyšuje riziko vzniku fibromů.
  • Poruchy imunity a hormonální faktory: Osoby s poruchami imunity nebo osoby užívající hormonální antikoncepci mají vyšší riziko tvorby fibromů.

 

Léčba fibromů

I když většina fibromů nepředstavuje zdravotní riziko, někdy může být vhodné odstranění z estetických důvodů. Odstranění fibromu může proběhnout chirurgicky či laserem, konkrétní metoda závisí na typu, lokalizaci a charakteru fibromu. Odstranění provádíme bez nutnosti pobytu na klinice. Pokud je útvar větší, samozřejmostí je lokální umrtvení, pro váš větší komfort. Volba, zda bude útvar odstraněn laserem nebo skalpelem probíhá vždy po konzultaci. 

Naše dermatologické oddělení nabízí nejmodernější zákroky a přístroje z oblasti dermatologie. K laserovým zákrokům používáme nejmodernější přístroj Fotona, který se řadí k jedničkám na trhu. Předností laseru je jeho síla, bezpečnost a multifunkčnost. Vasmedic je moderní zařízení a vy máte možnost se o tom přesvědčit na vlastní kůži. V tomto případě nejen obrazně, ale doslova.  

V případě jakýchkoliv nejasností nebo potřeby konzultace o fibromech na vašem těle se můžete obrátit na naše odborníky z kliniky Vasmedic, kteří vám rádi poskytnou individuální radu a informace.