Bradavice: výskyt, typy a účinné metody léčby

Dermatologie
15.2.2024

Menší či větší kožní útvary mohou narušit nejen estetický dojem, ale také způsobovat bolest a představovat riziko nákazy. Jednou z nejčastějších kožních projevů je bradavice. Bradavice jsou nezhoubné výrůstky virového původu na kůži nebo sliznici, způsobené infekcí lidskými papilomaviry (HPV). I když jsou většinou neškodné, mohou být nejen estetickým problémem, ale i způsobit nepříjemné příznaky a šířit se na další části těla nebo na jiné osoby. V tomto článku se zaměříme na typy bradavic, jejich příčiny, možnosti léčby a prevence.

Kde se bradavice vyskytují nejčastěji


V místech, kde se vyskytuje větší množství potních žláz nebo kde je kůže oslabena a kde proniká virus do pokožky, se objevují bradavice nejčastěji. Jedná se zejména o chodidla, ruce a obličej. Bradavice většinou nejsou nebezpečné, ovšem mohou být bolestivé, například na chodidlech. 

Typy bradavic  

Jednotlivé typy bradavic se liší tvarem, velikostí a umístěním a také konkrétním typem HPV, který infekci vyvolal. Mezi nejznámější typy bradavic patří:

  • Obecné bradavice: Tyto bradavice obvykle vyrůstají na rukou a jsou zpravidla hrubé na dotek. 
  • Nitkovité a prstovité bradavice: Připomínají tenké nitky nebo prstíčky v barvě kůže či růžovo bělavé barvy. Nejčastější jsou na obličeji blízko ústních koutků nebo očních víček.
  • Plantární bradavice: Tyto bradavice se objevují na chodidlech a připomínají mozoly, silnější a tužší ohraničené oblasti kůže se zanořují do kůže chodidla. Bývají bolestivé, hlavně při došlapu. Často recidivují.
  • Ploché bradavice: Jsou menší, ploché a obvykle se vyskytují na obličeji, rukou nebo nohou. 
  • Genitální bradavice: Mohou být různě velké, od velikosti drobného pupínku po velké květákovité útvary, vyskytují se nejčastěji v oblasti genitálu. Jsou sexuálně přenosné a kondom není dostatečnou ochranou.

 

Příčiny vzniku bradavic


Bradavice jsou nakažlivé, přenos probíhá přímým nebo nepřímým kontaktem s infikovanou osobou nebo infikovaným předmětem. Nejčastěji vznikají v místech, kde dochází k poškození kůže, a mohou se šířit i do jiných částí těla.

Jak se bradavice přenášejí 


Bradavice se přenášejí přímým i nepřímým kontaktem – z člověka na člověka nebo u jedince z jedné části těla na jinou. Genitální bradavice se šíří převážně pohlavním stykem. Faktorem, který usnadňuje infekci, je poškození normální epiteliální bariéry, tedy povrchové vrstvy kůže. Bradavice mají poměrně dlouhou inkubační dobu, často několik měsíců.  

Prevence bradavic


Preventivní opatření mohou zahrnovat udržování čistoty a sucha rukou a nohou, používání vlastních hygienických potřeb, nedotýkání se bradavic, vyhýbání se holení oblastí s bradavicemi, podporu imunitního systému a očkování proti HPV. Očkování je zvláště důležité pro prevenci genitálních bradavic.

Léčba 


Klinika Vasmedic poskytuje širokou škálu moderních léčebných postupů pro odstranění bradavic. Mezi ně patří:

  • Kryoterapie: Lokální zmrazení bradavice tekutým dusíkem.
  • Lokální aplikace aktivních látek: Použití kyseliny salicylové, kyseliny mléčné nebo jiných keratolytických látek.
  • Laserová terapie: Moderní metoda s minimální bolestivostí.
  • Chirurgické odstranění: Šetrné metody pro minimalizaci rizika recidiv.


Na klinice Vasmedic provádíme laserovou terapii a chirurgické odstranění. Chápeme, že bradavice mohou způsobovat nejen estetické obtíže, ale i fyzické nepohodlí. S naším moderním přístupem k diagnostice, léčbě a prevenci vám můžeme poskytnout individuální a efektivní péči, abyste se mohli rychle vrátit k bezstarostnému životu bez bradavic. Neodkládejte návštěvu naší kliniky a  obraťte se na nás s důvěrou. Vaše pohodlí a zdraví jsou pro nás prioritou.